YORUM YAP
3 Büyük Otomotiv Firmasının, İnsanlar ve Maymunlar Üzerinde Deney Yaptıkları Ortaya Çıktı!
Geleneksel otomotiv firmalarının başı çektiği büyük bir skandal daha ortaya çıktı. Alman kökenli Volkswagen, BMW ve Daimler’in adının karıştığı iddialara ilişkin açıklamalar anında geldi. Alman hükümeti, konu hakkında sert ifadelerde bulundu.

Dünya kamuoyunu her zaman yakından ilgilendiren karbon emisyonu dolayısıyla yaşanan iklim değişiklikleri, petrol yakıtlarının kullanımı konusunda önlem alınması gerektiğini gözler önüne seriyordu. Hatta Volkswagen’in dahil olduğu sahte emisyon ölçüm cihazlarının kullanıldığı üretim krizleri büyük yankı uyandırmıştı.

Otomotiv üreticileri, çevreci motorlar konusunda pazarlama hilesi yaparak, emisyon salınımını düşük göstermeyi adet haline getirdiler. Bu kriz zamanla Audi’ye de sıçradı. Günümüzün en büyük otomotiv üreticisi hatta imparatorluğu olan Volkswagen, dünya pazarındaki Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda gibi markaların da sahibi konumunda.

Almanya’da otomotiv sektörünün başını çeken 3 büyük firma bulunuyor. Birisi yukarıda adını ne yazık ki kötü meselelerle andığımız Volkswagen, diğeri BMW ve son olarak da Daimler. Bu üç firmanın adının karıştığı yeni skandal ise “keşke duymasaydık” diyeceğiniz cinsten. 

“Dizegate” adıyla bilinen krizden dolayı iki yılı aşkın süredir zor zamanlar yaşayan Volkswagen ve diğer iki güçlü rakibinin, insan ve maymunlara egzoz dumanı soludukları anlaşıldı:

New York Times gazetesinde yer alan iddialar, 2014 yılında 10 maymuna “dizelin çevre dostu olduğunu kanıtlamak amacıyla” egzoz gazı solutulduğunu gündeme getirdi. NYT haberi şu cümleyle sundu: “New Mexico eyaletinde hava geçirmez odalara kapatılıp çizgi film izlettirilen 10 maymuna bu sırada dizel motorlu bir 'Volkswagen Beetle'dan çıkan egzos dumanı solutuldu.”