YORUM YAP
4.5G Nedir ve Hayatımızda Neleri Değiştirecek ?

Dünya genelinde hemen hemen heryerde 4G olarak anılsa da Türkiye'de dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerinden 4.5G olarak söz edeceğiz. 4.5G sayesinde mobil cihazlarla internet erişimi için daha yüksek hızda hizmet sunuyor. Mesajlaşma, mobil televizyon, video, görüntülü görüşme gibi hizmetler 1 Nisan'dan önce kullandığımız 3G hızına göre çok daha hızlı olacak.

3G hızına Türkiye 2009 yılında geçmişti ve 2016 yılının Nisan ayına girmemizle birlikte 4.5G yüksek hızlı internet devrine geçiş yapmış olduk. Yani kısaca bir filmi, uygulamayı veya internetten indirdiğimiz herhangi bir dosyayı çok daha hızlı bir şekilde indirebileceğiz. Örneğin; 1 adet şarkıyı 1 saniye gibi kısa bir sürede indirme şansına sahip olacağız. 

26 Ağustos 2016 tariginde geçekleştirilen ihalede Avea, Turkcell, Huawei, NetGSM ve Vodafone katılmıştı ve en çok kullanım hakkını Turkcell kazanmıştı. Bu ihalenin ardından çalışmalarına başlayan şebeke şirketleri 1 Nisan 2016 yani bugün itibari ile 4.5G hizmetini vermeye başladılar.

Mayıs ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında 5G'yi gündeme getirmişti. 5G teknolojisinin testlerinin 2018 yılında başlaması ve 2020 yılında ise 5G hızına geçiş yapılacağı tahmin ediliyor. 

4.5G Hızını destekleyen mobil cihazların listesine bakmak için önceki haberimize bakabilirsiniz.