YORUM YAP
Youtube Canlı Yayına Yenilik Getirdi

Dünyanın en çok kullanılan video platformu olan Youtube, geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde Youtube'a 360 derecelik canlı yayın yapma özelliğinin geleceğini duyurmuştu ve bu özellik hakkında kısa bilgiler vermişti. Gün itibari ile birlikte siteye yeni bir özellik eklendi. 

Şirket üst düzey yöneticilerinden Neal Mohan bugün Youtube'a eklenen yeni özelliği tanıttı. Geçen hafta Facebook'un düzenlediği F8 geliştiriciler konferansında 360 derece kameraya sahip donanımını tanıtmştı ve bu kamera ile Facebook üzerinden canlı yayın yapmaya yarayan bir donanım olmasına rağmen hem canlı yayın hemde 360 derecelik video çekimi yapamıyordu. Youtube bu olayı gerçekleştirerek kendini bir üste taşımayı başardı.  Youtube için Live 360 özeliği insanlar için bugün ve sanal gerçekliğin hakim olduğu bir dünyada iki tarafı bağlayan köprü görevi görecek ve kullanıcıların hiçbirşey yapmasına gerek kalmayacak.

Youtube üzerinden canlı yayın yapmak içib akıllı mobil cihazınızı yada internet üzerinden bu servisi açarak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir teknolojiyi veya ürünü satın almanıza gerek olmaması Facebook'un getirdiği Oculus Rift'ten daha kullanışlı olacağını gösteriyor. Geliştirici şirket güç içerisinde Live 360 özelliğinin üretici firmaların donanımlarına eklemesi için yeni bir APİ yayınladı ve servis üzerinde 350 ila 17.000 dolar arasında değişen kameralar ile yayın yapmaya olanak sağlıyor. 360 derece video gösterebilme özelliği Mart 2015 tarihinde Youtube'a ve Eylül 2015 tarihinde ise Facebook'a gelmişti.