YORUM YAP
Siri Yapımcılarının Yeni Sanal Asistanı: Viv

Teknoloji devi Apple'ın popüler asistanı olan Siri'nin yapımcıları geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir sanal asistanın geleceği konusunda bilgilendirmeler yapmıştı.

Geliştirilen yeni sanal asistan olan Viv'in gerek Siri'den gerekse piyasada bulunan mevcut sanal asistanlardan daha üstün ve gelişmiş olduğunu dile getiren Sirinin kurucularından olan Dag Kittlaus, New York kentinde düzenlenen TechCrunch Disrupt etkinliği ile birlikte geliştirdikleri yeni sanal asistanı yani Viv'i ilk kez herkese gösterdi.

Viv tanıtılırken slogan olarak "herşey için akıllı arayüz" cümlesi kullanıldı. Dag Kittlaus, geliştirdikleri Viv'i bir grup katılımcının hazır halde bulunduğu salonda denettirdi ve Viri'ye özel görevler vererek sonucunu izlediler. Tüm görevlerde yüzde 100 başarılı gösteren Viv'e salon tarafından büyük alkışla karşılandı.

Örneğin Viv'e verdiğiniz görevler arasında araç çağırabiliyor, otel odası rezervasyonu yapabiliyor ve sizin için çiçek siparişi verebiliyor. Yapılan bu etkinlikte canlı olarak asistanın denenmesi ve hiçbir sorun çıkmaması etkinlik salonunu bir hayli etkiledi. Teknoloji devi Apple firması 2010 yılında Siri'yi aynı şirketten 200 milyon dolar civarında bir parayla satın almıştı ve ürettiği cihazlara yükledi.

 

Siri'nin yapımcıları bu yeni sanal asistanı kime satacağını henüz belirlememişken proje için Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey gibi isimlerden 12.5 milyon dolar civarında yatırım aldı. 

Viv sanal asistanın tanıtım videosunu izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.