YORUM YAP
Facebook'ta Spam Yapan Hacker'a 2.5 Yıl Hapis Cezası

Geçtiğimiz günlerde Sanford Wallace isimli bilgisayar korsanı (hacker), sosyal medya devi Facebook'ta hemen hemen her kullanıcıya izinsiz halde gönderdiği sayısız spam mesajı yüzünden hapis cezası aldı.

Geçtiğimiz ay içerisinde gene gündeme gelen ve spam kralı olarak bilinen Sanford Wallace isimli hacker, 2008 ila 2009 yıllarında sosyal medya devi Facebook içinde tamı tamına 27 milyar mesajla sonuçlanan spam saldırısı sonucunda 2.5 yıl hapis cezası ve 310.000 dolar para cezasına mahkum edilmişti.

Sanford Wallace isimli hacker,  2008 yılında başladığı spam saldırılarında kullanıcıları cezbedici reklamlarla Facebook dışındaki bir siteye yönlendiriyor ve bu kullanıcıların gittikleri site aracılığı ile login bilgilerini kolaylıkla çalıyordu. Bu şekilde devam eden hacker, son iki yıl içerisinde 30 milyara yakın spam mesajı gönderdi ve sosyal medya devi Facebook'un veritabanına ulaşarak ciddi oranda zarar verdi.

Sosyal medya devi Facebook'un açtığı dava sonucunda Sanford Wallace suçlu bulundu ve 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme tarafından verilen bu ceza genel olarak tüm hackerlar için onandı ve artık bu denli spam mesajlarıyla kullanıcı bilgilerine ulaşan, zarar veren kişi veya kişiler cezalandırılacak.