YORUM YAP
Youtube Kanallarına Vergi Geliyor

Dünyaca ünlü video paylaşım platformu olan Youtube, kendi üzerinden elde edilen kazançlara Türkiye genelinde vergiye tabii tutuluyor.

Maliye Bakanlığının uzun süredir gündeminde olan dünyaca ünlü video paylaşım platformu olan Youtube üzerinden elde edilen kazançlara vergi koyma konusunu tekrar masaya yatırdı.

Türkiye'de henüz bir ofisi bulunmayan Youtube'un ofis açması gerektiğini dile getiren Binali Yıldırım, elde edilen kazançların vergilendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Dünya gazetesinde yer alan haberlere göre Maliye Bakanlığı, para trafiğinin belli bir limitin üzerinde olan Youtube kanallarından vergi almaya başlayacak.

Bu vergilerden kaçmak isteyen bazı şahıslar Youtube hesaplarının merkezlerini KKTC'ye taşıdılar ve vergiden şuanlık muaf duruma düştüler. Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama üzerine bu konudada yeni yaptırımların gelebileceğini açıkladı. Gün geçtikçe izlenen video miktarının arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyen uzman firmalar bu videoların içeriğine, arkasına, önüne vb. reklamlar veriyor ve video yükleyen kişi & kişiler bu reklamlar sayesinde gelir elde ediyor.

Türkiye'de Youtube kanalı olarak en çok izlenen kanalları şu şekilde sıralayabiliriz; 

Cem Yılmaz, Burak Oyunda, Niloya, MuratabiGF, Nefis Yemek Tarifl eri, Leafl ookRS, LeHamam, Ruhi Çenet Videoları, Webtekno, ve Sebi Bebi. Genel toplamda 9 milyon 695 bin 639 aboneye sahip olan video paylaşım platformu olan Youtube'da görüntülenme sayısı ortalama olark 2 milyar 200 milyona yaklaşıyor ve Socialblade sitesini verilerine göre Türkiye'de yayın yapan bu 10 en popüler kanalın 1 yıl içerisinde kazandığı para yaklaşık olarak 2 milyon 466 bin doları geçiyor ve TL olarak 7 milyon 150 bin lira  civarında.

Bu denli büyük bir gelirin vergilenmesi gerektiğini düşünen Maliye Bakanlığı bu denli çalışmalarını hızlandırdı ve ilerleyen zaman içerisinde ne gibi sonuçların geleceğini görmüş olacağız.