YORUM YAP
Mercedes'in Sürücüsüz Otobüsü Şehir Turuna Çıktı

Dünyaca tanınmış otomobil üreticilerinden olan Mercedes-Benz'in ilk otonom otobüsü geçtiğimiz günler içerisinde ilk şehir turunu yaptı.

Günümüzde sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde çalışan otomobil üreticilerinden biriside Mercedes firması. Sürücüsüz otomobil teknolojilerine ayırdığı bütçelerle hızlı bir yol kateden Mercedes, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da tanıttığı otobüsü hem iç tasarımı hemde sürücüsüz halde kendi kendine sürüş yeteneğine sahip olması ilgileri üzerine topladı.

CityPilot adı verilen ve geleceğin otobüsü olarak üretilen bu otomobil, şehir içerisinde toplu kullanıma hazır ve tüm şehir içi kuralları başarıyla uygulayabiliyor. Geçtiğimiz günler içerisinde Amsterdam Schiphol Havalimanından Haarlem şehrine kadar 20 kilometrelik ilk yolculuğunıu yüzde 100 başarıyla tamamlamıştır.

CityPilot ortalama olark saatte 70 km hız yapabiliyor. Genel sürüş mantığı olarak şehrin veri ağına bağlı olan bu otobüs, şehir içerisinde trafik ışıkları gibi yerlerde sorun çıkarmıyor ve  yol çukurlarını algılama teknolojisi ile birlikte yolculara sorunsuz bir yolculuk keyfi yaşatıyor.