YORUM YAP
Pokemon GO Oyuncularına Yeşilay'dan Uyarı Geldi

Piyasa'ya çıktığı günden bu yana son zamanların en popüler oyunu olan Pokemon GO kullanıcıları hakkında Yeşilay'dan uyarı geldi.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizdede büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan Pokemon GO, oyun eğlencesinin yanısıra birçok ciddi sorunlada karşımıza çıktı. Bunlardan bazıları oyun oynarken birçok insanın yaralandığı, kaybolduğu, suya düşüp boğulma tehlikesi geçirdiği hatta bu oyun yüzünden ölüme giden olayları geçtiğimiz haberlerde paylaşmıştık.

Bu sorunlar hakkında açıklama yapan Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Mehmet Dinç, Pokemon GO ve buna benzer olarak bağımlılık yapan oyunların insan hayatına ciddi bir şekilde etki ettiklerini dile getiren Yeşilay görevlisi, bu oyunların yanlış oynandığında ve oyuna fazlasıyla bağlanıldığında oyuncular fiziksel ve psikolojik olarak zarar görüyorlar.

Günümüzde Pokemon GO'nun direksiyon başında bile oynandığını dile getiren Mehmet Dinç, bu durumun insan hayatını ciddi oranda riske attığını söylüyor. Pokemon GO oyununun yapısı gereğiyle "hareketlilik sağladığı" yorumlarına katılmayan Mehmet Dinç, özellikle gençlerin ve çocukları ekrana bağlayan bu oyunun sağlık açısından bir önemi olmadığını ve sağlıklı bir yürüyüşün teknolojiden uzak halde ve yürüyüş yaptığı alanı hissedebilecek düzeyde çevreyle ilgiyi kesmeden mümkün olabileceğini açıkladı.

Oyunun oynanma süresi hakkında bilgiler veren Dinç, günde 3-5 saat oynadıktan sonra çocuklarda gerçek yaşam ile sanal alemi ayırt etme probleminin yaşandığını söyledi.