YORUM YAP
Pokemon GO Müslümanlara Yasaklandı

Piyasaya çıktığı günden bu yana popülerliğini korumaya devam eden Pokemon GO oyunu, islam ülkeleri tarafından yasaklanma konusuyla karşı karşıya kaldı ve Federal İslami Danışma Konseyi son kararını açıkladı.

Yaklaşık olarak 1 ay önce piyasaya çıkan Pokemon GO henüz tüm ülkelerde kullanıma sunulmazken geçtiğimiz günlerde ilk yasak ile karşı karşıya gelmişti. İran Hükümeti geçtiğimiz günlerde güvenlik gerekçesiyle Pokemon GO oyununun oynanmasını ülke genelinde yasaklamıştı ve Pokemon GO oyununu yasaklayan ilk ülke ünvanını kazanmıştı.

Gün itibari ile birlikte Malezya'dan da bir yasaklama haberi geldi ve fakat bu sefer yasaklama ülke için değil ülke içerisinde yaşayan tüm müslümanlar için getirildi. Malezya Federal İslami Danışma Konseyi tarafından yapılan açıklamada Müslümanlarca Pokemon GO oyununn kullanılmaması yönünde ikazda bulunuldu.

Federal İslami Danışma Konseyi Müftüsü olan Zulkifli Mohammad al-Bakri, konseyin resmi web sitesinden yaptığı açıklamada "Federal İslami danışma Konseyi 1 Ağustos 2016 tariginde yaptığı toplantıda durumu tartışarak Pokemon GO  ve Pokemon oyunlarının Müslümanlarca oynanmasına izin vermemeyi kararlaştırmıştır. " dedi. Mısırlı ve Suudi Arabistan İslam alimlerinin Pokemon GO ve benzer Pokemon oyunlarının zararlı olduğunu belirterek bu oyunların iktidar hırsına neden olabileceği ve kumar alışlanlığınında yaratabileceğini yaptığı açıklamaya ekledi.