YORUM YAP
Resmi Açıklama Geldi, Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Adil kullanım kotası (akk) konusunda en yetkili makam olan BTK'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre adil kullanım kotası (akk) kaldırılıyor.

İşte Detaylar; 

Ülkemizde 4.5G ve fiber internetle buluşmasının ardından yüksek çözünürlüklü videolar, içerikler ve gün geçtikçe sosyal medya kullamının artması sonucunda kotalar hızlı bir şekilde tükeniyordu. Tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine sonunda BTK resmi bir açıklama yaptı. 

Yapılan resmi açıklamaya göre;  Adil kullanım kotası sonrasında veri indirme hızının iyileştirilmesi, limitsiz (sınırsız) olarak tanıtılıp satılan paketlerdeki akk veri miltarlarının ve akk sonrasındaki hız düşme sorununun BTK tarfından kapsamlı bir şekilde çalışması yürütülmüş ve uzun bir çalışma arından karar bağlanmıştır.

Anılan düzenleme ile birlikte gelebilecek olan yenilikler şunlardır;

  • İnternet hizmeti sağlayan tüm firmalar reklam ve tanıtımlarda adil kullanım kotasını ve değerini açıkça anlatması, 
  • Sabit genişbant internet gizmetlerindeki adil kullanım kotası sonrasındaki erişim hızının %50 oranında arttırılması, 
  • 02:00 ila 08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının adil kullanım kotasına dahil edilmemesi, 
  • En önemlisi olarak Adil Kullanım Kotası uygulamasına 31.12.2018 tarihinden itibaren son verilmesine karar verilmiştir.

 İnternet kullanıcıları hazırlanan taslağa görüşlerini bildirmek için http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Gorusu/Adil-Kullanim-Noktasi internet adresini kullanabilirler.