YORUM YAP
DAEŞ'e Bir Darbe'de Google'dan Geldi

700 Milyar doları aşkın bir piyasa değeriyle dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında olan arama motoru devi Google, Jigsaw programı adı altında terörizm ile mücadele etmeye devam ediyor.

Jigsaw programı ile özellikle gençlerin ve çocukların internet aracılığı ile terör örgütlerine katılımlarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Günümüzde herşeyin iyi bir yanı olduğu gibi kötü yanıda var. Örneğin günümüzde birçok işi eskiye oranla internet sayesinde daha hızlı bir şekilde ilerletebiliyoruz. Hal böyle olunca art niyetli insanlar da günümüz şartlarna ayak uyduruyor, özellikle terör örgütleri..

Son yapılan araştırmalara göre terör örgütlerinin propagandalarının daha çok internet üzerinden yapıldığı anlaşıldı. Kendi yaptığı icraatlerini övenve yalan yanlış bilgilerle gençleri kandırarak gençlerin akıllarını çeliyorlar.

İşte bu alanlardaki açıklığı fark eden arama motoru devi Google, daha fazla insanın terör örgütlerine katılımını engellemek amacıyla yeni bir girişimde bulundu.

Örneğin terör örgütlerine ilgi duyan bir kişi Google üzerinden DAEŞ ile ilgili aramalar yaptığını varsayalım. Jigsaw programı bu aramaları hemen tespit ediyor ve bu kişinin karşısına DAEŞ karşıtı içeriklerin sonuçlarını çıkarıyor. Bu sayede gençlerin beyni yıkanmadan bir nebze'de olsa engel olunmaya çalışılıyor.