YORUM YAP
Google'ın Sürücüsüz Otomobili Kaza Yaptı

Arama motoru devi Google'ın sürücüsüz otomobili olan Lexus RX 450h adındaki araç, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Eyaleti'ndeki Mountain View bölgesinde kaza yaptı.

Tesla'nın sürücüsüz otomobillerindeki birkaç trafik kazası, sürüsüz otomobillerin yeterince güvenli olup olmadığı konusunu tekrar gündeme getirdi. Acil olarak nitelendirilen bazı durumlarda kullanıcıların müdahalelerine hiçbir tepki vermeden kendi beyinsel algoritmasını sürdürerek kazaya neden olan sürücüsüz otomobiller kervanına Google'ın aracıda eklendi.

Yerel polisten alınan bilgilere göre Google'ın sürücüsüz aracı kaza sırasında "otomatik pilot" modunda sürüşünü devam ettiriyordu ve  bir minibüsün kırmızı ışıkta geçmesini farkeden Google çalışanı aniden sürücüsüz otomobilin "otomatik pilot" 'unu devre dışı bırakıp kontrolü devralsada kazanın önüne geçemedi.

Sürücüsüz otomobillerin günümüz teknolojisi ile yeterince güvenli olmadığını savunan ifadelere karşıt olarak yapılan açıklamada gerçekleşen kazaların sürücü yada dış etkenlerden kaynaklı olması otomobillerin kazalarda herhangi bir suçunun olmadığına dikkat çektiren yetkililer, bu kazanın normal sürücülerlede olabileceğini açıkladı.