YORUM YAP
Sniper'lara Karşı Türk Çözümü Yazılım

Savaşta ve suikastlerin en tehlikeli yönlerinden biri olan keskin nişancılar için Türk yapımı bir çözüm geldi.

Yeni üretilen yazılım olan ATEŞKES sayesinde bu saldırılar sırasında kişiler kolaylıkla saptanabilecek. Görünmez tehdit olan keskin nişancı (sniper)'lara karşı günümüzde şuana kadar düzgün bir önlem alınamamıştı. Eylem anından ancak saatler sonra tespit edilebilen keskin nişancılara karşı çözüm ülkemizden geldi.

Özellikle sınır güvenliğinin çok önemli olduğu bu zamanda bu önlemleri arttrmak adına ciddi bir ilerleme yaşandı. HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen ATEŞKES ile bu tehdidi tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyorlar. Akustik Tabanlı Uzaktan Silahlı Ateş  Algılama Sistemleri adı verilen bu aygıt sayesinde ses yoluyla keskin nişancıların yeri anında öğrenilebilecek.

İçerisinde barındırdığı 8 farklı mikrofon sayesinde sesleri akustik algılama sistemiyle tanımlayacak ve ilgili yerlere mesaj olarak anlık bir şekilde iletecek. 500 Metre'ye kadar atılan bir silah sesinin yönünü ve uzaklığını sadece %10 hata payı ile algılayan ATEŞKES, özellikle sınır karakolları gibi sürekli olarak saldırı alan binaların korumasında yardımcı olacak.