YORUM YAP
Türkiye Siber Güvenlik Ordusu için Çalışmalara Başladı
Geçtiğimiz günlerde açıklanan siber güvenlik eylem planının ardından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) harekete geçti.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan siber güvenlik eylem planının ardından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) harekete geçti. Hemen hemen herkes biliyor ki artık günümüzdeki ülkeler arası savaşlar silahlarla değil, siber saldırılar ile yapılmaya başlandı. Ülkemizde ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından siber saldırılarda ciddi oranda artışlar meydana geldi.

Bu konu ile ilgili olarak harekete geçen Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığıyla birlikte Haberleşme  Bakanlığı'da geçtiğimiz hafta siber güvenlik için yeni eylem planını açıklamıştı. T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat üzerine harekte geçen Devlet Denetleme Kurulu bu konuda müfettişler görevlendirdi ve Çin, ABD, İsrail gibi siber güvenlik alanında ilerlemiş ülkelerde çalışmalar için düğmeye bastı.

Hükümetin yeni bir kanun hükmünde kararname yayınlayarak kendi bünyesine hacker istihdamına olanak sağlayabileceği ve böylece terör örgütü, çocuk istismarı gibi birçok siber ortamdaki tehlikelere de karşı önlem alınabileceğini açıklandı.